Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Tomasz Trela kandydatem na Prezydenta Łodzi

dodano 2014-02-08 23:04 w kategorii: Wojewódzkie

8 lutego w Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej zgromadziło się około 300 zaproszonych gości, członków i sympatyków SLD, przedstawicieli łódzkiego biznesu, organizacji pozarządowych oraz świata nauki i kultury. Prezentacja trwała niecałe 30 minut i rozpoczęła się krótkim pokazem zdjęć z ostatnich dwóch lat działalności Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Łodzi. Obecni na sali przypomnieli sobie akcję „Wakacje w mieście”, „Zerwijmy łańcuchy”, cyklicznie przeprowadzane badania ciśnienia i poziomu cukru, zwycięską inicjatywę „Łódź 2014 bez podwyżek miejskich opłat” i wiele wiele innych. W trakcie wydarzenia, swoją premierę miał pierwszy spot kandydata na prezydenta miasta, dostępny na kanale youtube TVSLD 
 
http://www.youtube.com/watch?v=mW-Ra7wv3pk
 
„Dzień dobry Łódź!”
 
„Łódź: miasto, w którym dobrze żyć”- tymi słowami swoje wystąpienie rozpoczął Tomasz Trela, czyniąc z nich myśl przewodnią całego spotkania. W przemówieniu podkreślił, że Łódź ma piękną historię, ale jeszcze piękniejszą przyszłość, a konieczne dla miasta zmiany nie dokonują się w kilka miesięcy i wymagają planów wieloletnich. W kontekście wielkich zmian, porównał Łódź do Kopenhagi, której wejście na szczyt rankingu najlepszych miast do życia zajęło 50 lat. Tłumacząc, czym jest „miasto, w którym dobrze żyć” podkreślił znaczenie dobrej komunikacji zbiorowej, jakości przestrzeni, w której żyjemy, dostępności przedszkoli i szkół oraz bezpieczeństwa, nie tylko drogowego. Negatywnie odniósł się do stwierdzeń, że w Łodzi brakuje pieniędzy na realizację tego pomysłu, wskazując jak wiele można zrobić za niemal czteromiliardowy roczny budżet miasta i jego wielokrotności: „wiecie ile można zrobić za 40 miliardów złotych? Za 40 miliardów złotych Kopenhaga zzielenieje z zazdrości!.
 
„W Łodzi się da. W Łodzi można. Łódź stać. I ja nie chcę słyszeć, że jest inaczej!”
 
Nie zabrakło też słów krytyki pod adresem osób, które uważają, że w „Łodzi się nie da”. 
„Każdy kto tak uważa, nie ma tu czego szukać. Każdy kto nie wierzy w Łódź może pukać do drzwi tej drugiej partii, tej która z niewiary w Łódź uczyniła swój kręgosłup. Tej partii, która płaci dyrektorom za narzekanie i lamentowanie przed kamerami. Tej partii, która straszy łodzian, tej partii, która kiedyś zachłysnęła się władzą absolutną, a teraz płacze jak dzieciak, któremu zabrano zabawki”- mówił ze sceny Tomasz Trela.
 
Dziesięć konkretów
 
W przemówieniu nie zabrakło oczywiście konkretnych propozycji programowych. Tomasz Trela zaprezentował dziesięć z nich:
1. Komunikacja miejska jako priorytet. Będzie bezpieczna, punktualna, czysta i tańsza – obniżka cen biletów jednorazowych i okresowych każdego roku o 10%, przez najbliższe 3 lata.
2. Rozpoczęcie budowy mieszkań komunalnych pod wynajem w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego.
3. Zabezpieczenie terenów inwestycyjnych zaopatrzonych w plany zagospodarowania przestrzennego oraz zamrożenie wysokości podatku od nieruchomości w latach 2015-2018 jako przynęta dla przedsiębiorców.
4. Budowa dróg dojazdowych do autostrad i dróg ekspresowych.
5. 100 mln zł na przebudowę dróg gruntowych w Łodzi.
6. Konsekwentne budowanie i modernizowanie sieci dróg rowerowych.
7. Dwukrotne zwiększenie środków na zadania zgłaszane przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego – do blisko 80 mln zł. w 2018 r.
8. Co najmniej 20 mln zł na konieczne inwestycje w placówkach oświatowych
9. Tworzenie dodatkowych świetlic środowiskowych dla dzieci z ubogich rodzin – po jednej na każdym łódzkim osiedlu
10. Stworzenie centrów rekreacyjno – wypoczynkowych na każdej dzielnicy  (na wzór Wodnego Raju na Teofilowie, powstałego za rządów SLD).
 
Tomasz Trela
 
 
Urodził się w 1979 roku, jest absolwentem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Od lutego 2010 roku jest radnym Rady Miejskiej, a od listopada 2013 roku- szefem Klubu Radnych SLD. 
Jak sam podkreśla urodził się w domu, w którym łódzkość była uczona i w którym łódzkość była wyborem, ze względu na to, że jego rodzice nie są rodowitymi łodzianami, lecz spośród wielu miast wybrali właśnie Łódź. 
 
Od wielu lat pracuje na rzecz miasta działając w stowarzyszeniach i łódzkim samorządzie. Chętnie bierze udział w społecznych inicjatywach (m.in. „Obywatelska Konstytucyjna”) oraz akcjach charytatywnych (m.in. wsparcie dla chorego Olinka http://lodz.sld.org.pl/aktualnosci/5630-biegniemy_dla_olinka.html czy pomoc dla jednej z łódzkich fundacji opiekującej się bezdomnymi zwierzętami). Angażuje się również w pomoc mieszkańcom, którzy zostali niewłaściwie potraktowani przez władze miasta (m.in. wsparcie dla przedsiębiorców http://lodz.sld.org.pl/aktualnosci/8768-kolejni_kupcy_obronieni.html , http://lodz.sld.org.pl/aktualnosci/7968-estetyka_i_miejsca_pracy_czyli_pomysly_na_lodzkie_kioski.html , czy dla mieszkańców ul. Faszynowej http://lodz.sld.org.pl/aktualnosci/8579-miasto_znow_odmawia_dialogu_apel_o_negocjacje_z_mieszkancami_ul_faszynowej.html).
 
W 2013 roku był inicjatorem udanej inicjatywy „Łódź 2014 bez podwyżek miejskich opłat”, dzięki której Rada Miejska podjęła decyzję o niepodnoszeniu cen biletów MPK, czynszów, opłat za wodę i ścieki i stawki podatku od nieruchomości w 2014 roku.  (informacje o inicjatywie tu: http://lodz.sld.org.pl/aktualnosci/8371-lodz_2014_bez_podwyzek_miejskich_oplat.html , a o jej zakończeniu tu: http://lodz.sld.org.pl/aktualnosci/9156-19_650_podpisow_przeciwko_podwyzkom.html i tu: http://lodz.sld.org.pl/aktualnosci/9818-dotrzymalismy_slowa_lodz_2014_bez_podwyzek_miejskich_oplat_z_poparciem_rady_miejskiej.html). 
 
Utrzymuje bieżący kontakt z mieszkańcami podczas cotygodniowych dyżurów radnego oraz licznych inicjatyw prowadzonych na łódzkich targowiskach czy osiedlach. Jest zwolennikiem przeprowadzania solidnych konsultacji społecznych w ważnych dla miasta sprawach, bo wierzy, że łodzianie powinni mieć jak największy wpływ na podejmowane decyzje.
 
Materiał SLD Łódź


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.